a

031.32744407

تماس برای مشاوره رایگان

اینستاگرام

فیسبوک

جستجو
فهرست
 

گسترش مهارت های مدیریت مالی

مجید عباسی > مقالات و تازه ها  > گسترش مهارت های مدیریت مالی

گسترش مهارت های مدیریت مالی

مدیریت مالی چیست؟

مدیریت مالی ۲ وظیفه مشخص دارد: تامین مالی و سرمایه گذاری

مدیریت مالی یعنی استفاده از مفاهیم و اصول اقتصادی به منظور حل مسائل اقتصادی. هدف از مدیریت مالی مجموعه وظایف و مسئولیت هایی است که باعث می شود ثروت سهامداران به حداکثر برسد. مدیریت مالی در واقع همان اقتصاد کاربردی است. مدیریت مالی قوی موجب می شود کسب درآمد سازمان به حداکثر برسد.

مدیریت مالی باید توجه داشته باشد که در چه مصارفی باید سرمایه گذاری کند و چگونه منابع لازم برای این دارایی ها را تامین می کند. مدیر مالی می بایست با بررسی دقیق درآمد و دارایی های شرکت و همچنین دریافت گزارشات دوره ای تمامی بخش های سازمان بودجه لازم برای سرمایه گذاری های شرکت که موجب رشد سازمان می گردد را فراهم آورد.

[/vc_column_text]

با انجام مهارت های زیر و دنبال کردن آن به هدف بهبود مالی تان دست پیدا می کنید. اگر بدنبال دستیابی به مهارت های مالی هستید ۷ قدم زیر را دنبال کنید و به هدف خود برسید.

۷ قدم تا بهبود مهارت های مالی

۱٫ طبق یک بودجه ی مشخص عمل کنید

برای همه ی ما پیش آمده است که گاهی اوقات نمیدانیم پول خود را چگونه خرج کرده ایم. اگر صورت حساب های بانکی و چک های گذشته ی خود را بررسی کنیم از میزان پولی که برای چیزهایی که حتی به آن ها آگاه نبوده ایم خرج کرده ایم، شگفت زده خواهیم شد. در این مواقع شما حتما باید یک بودجه برای خودتان تعیین کنید، نگاهی به خرج های گذشته ی خود بیندازید و ببنید چقدر برای کارهایی از قبیل بیرون رفتن و غذا خوردن، خرید کردن پوشاک و نوشیدنی و رفتن به سینما و تئاتر خرج می کنید؟ اینگونه می توانید دقیق تر خرج های خود را کنترل کنید.

۲٫ مصرف‌کننده‌ی هوشیاری باشید

شما از آن دسته افرادی هستید که وقتی می خواهید کالایی را خریداری کنید به اولین مغازه ای که رسیدید آن را خریداری می کنید یا برای پیدا کردن قیمت مناسب تر وقت می گذارید؟ آیا وقتی می خواهید به خرید بروید لیستی از خرید خود تهیه می کنید و به قیمت آن توجه دارید؟ آیا از بن های خرید استفاده می کنید؟ منابع آنلاین و ابزارک‌هایی هستند که به شما کمک می‌کنند خرج های خود را کنترل کنید. در زندگی با چشمانی بسته حرکت نکنید. حواستان به هر سِنتی که هزینه می‌کنید باشد! زمانی که مردم این‌گونه عمل نمی‌کنند پولشان ته می‌کشد. گشتن برای بُن‌های خرید، ساختن یک فهرست از کالاهایی که می‌خواهید بخرید و سبک سنگین کردن قیمت‌ها در مغازه، اندکی تلاش می‌طلبد ولی در دراز‌ مدت ارزش خود‌ش را نشان می‌دهد و تفاوتی بزرگ ایجاد می‌کند.

بهبود مهارت های مالی       داشتن یک برنامه و چشم‌انداز

 

۳٫ یک دفترچه تهیه کنید و خرج های خود را یادداشت کنید

اگر پس از پایان یک روز وقتی به دخل و خرج های خود در حساب بانکی تان نگاهی می اندازید از هزینه های انجام شده تعجب می کنید و نمی دانید که پول خود را چگونه خرج کرده اید. شما باید یک دفترچه یادداشت تهیه کنید. هر لحظه هر خرجی که می کنید را در دفترچه ی خود یادداشت کنید.

فرقی نمی کند در مغازه لباس فروشی هستید یا در پمپ بنزین یا هر جای دیگری، اگر خودتان را متعهد به ثبت کردن همه چیز می‌دانید، دیگر از هزینه‌ها و برداشت افسار گسیخته از حسابتان در امان خواهید بود. این عادت را برای خود ایجاد کنید و نگران این نباشید که برای سایر افراد اینکه شما هزینه های خود را یادداشت می کنید تعجب آور است.

۴٫ داشتن یک برنامه و چشم‌انداز
برای به سرانجام رساندن هر کاری، شما باید یک برنامه داشته باشید، درست است؟ منظورم این است که اگر می‌خواهید به سان فرانسیسکو بروید و Mapquest یا یک GPS برای برآورد راهتان ندارید به آنجا نخواهید رسید! درعوض فقط بی‌هدف به سوی ناکجا آباد رانندگی می‌کنید.
این استعاره کمابیش چیزی است که بدون داشتن یک برنامه‌ی مالی برای شما رخ خواهد داد. شما اغلب از خودتان می‌پرسید “‌پول‌ها کجا رفت؟”، ولی اگر شما یک برنامه و یک بودجه داشته باشید (به مورد یک بنگرید)، آنگاه دقیقا می‌دانید پولتان کجا رفته است.

۵٫ مانند یک سرمایه‌گذار فکر کنید
همان‌گونه که در مقدمه گفتم، سامانه‌ی آموزشی ما هیچ چیز درباره کار کردن با پول به ما یاد نمی‌دهد_ به‌ ویژه وقتی صحبت از چگونگی رشد پول است. ولی کمی در این جمله بیندیشید آیا ثروتمند ترین افراد جهان تنها ۵۰۰ دلار در ماه پس‌انداز می‌کنند و قضیه به همان مقدار ختم می‌شود؟ البته که نه! آنها آموخته‌اند که چگونه آن ۵۰۰$ در ماه را به ۱۰۰۰$ و سپس ۱۰.۰۰۰$ و سپس ۱۰۰.۰۰۰$ و…تبدیل کنند. فکر کنم منظورم را رسانده‌ام.
اگر درباره رشد پول‌تان فکر نمی‌کنید نباید انتظار یک آینده‌ مالی عالی داشته باشید. بنابراین اگر شروع کنید و مانند یک سرمایه‌گذار فکر کنید، خواهید دید که اندوخته‌تان رشد خواهد کرد.

گسترش مهارت های مدیریت مالی

۶٫ با شریک/همسرتان برای دستیابی به هدف‌های مشترک مالی همکاری کنید
اگر ازدواج کرده‌اید یا با کسی زندگی می‌کنید که پولتان را با هم به اشتراک می‌گذارید‌، نیاز خواهید داشت با هم کار کنید. از آنجایی که من درباره روابط زوج‌ها تدریس می‌کنم، می‌دانم بزرگ‌ترین اختلافات در روابط زناشویی مرتبط با پول است! در بیش‌تر موارد یکی اهل پس‌انداز است و دیگری خرج می‌کند. چنین چیزی در زندگی جواب نمی‌دهد. بنابراین مهم است شما و شریک زندگی‌تان درباره‌ی اهداف مالی هم نظر باشید.
بنشینید و با هم بودجه‌تان را مشخص کنید. با یک مشاور مالی صحبت داشته باشید تا بیاموزید که چگونه پولتان را هشیارانه سرمایه‌گذاری کنید. ولی دست کم باید مطمئن شوید هر دویتان هدف و چشم‌انداز یکسانی دارید و این‌که به این هدف و چشم‌انداز وفادار می‌مانید.

۷٫ متعهد بودن به پس‌انداز
صحبت از پایبندی به چیزی است، تعهد همه چیز است. شما نمی‌توانید کاری را فقط تا اندازه‌ای انجام دهید. شما نمی‌توانید برخی زمان‌ها به کاری بپردازید و در برخی زمان‌ها نپردازید. باید ثابت قدم باشید! باید تا آخر خط بروید!
مانند کاهش وزن است، اگر گاهی کم‌تر بخورید و بیش‌تر ورزش کنید، احتمالا وزن‌تان کاهش می‌یابد. ولی احتمالش هست که دوباره به عادت‌ های گذشته‌تان برشد. به همین دلیل است شما باید متعهد به پس‌انداز و ساختن آینده‌تان باشید. در غیر این‌صورت اصلا نیازی نیست به خودتان زحمت دهید.

به طور کلی مدیریت مالی می کوشد هدف های شرکت را به نحوی خاص مطرح کند که در این راه از ابزارها و روش های تجزیه و تحلیل داده ها، کامپیوتر، حسابداری مالی کمک می گیرد. وقتی سازمان از یک نظام مالی منسجم برخوردار باشد، سازمان تمرکز لازم را بدست آورده و همه افراد در یک محیط ایمن به کار خود ادامه دهند که این امر موجب رشد و خلق ایده های نو در سازمان می گردد.

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید